Evlilik için Gerekli Evraklar

Evlilik için Gerekli Evraklar

Evlilik için gerekli evraklar, hayatlarını birleştirmek isteyen çiftlerin merak ettikleri konulardan biridir. Resmi nikahın yapılabilmesi için istenen olan bu belgelerin başvuru sırasında sunulması gerekiyor. Peki, evlilik için gerekli evraklar nelerdir? Nereden alınır? 2021 yılındaki güncel mevzuata göre derlenen bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Evlilik için Gerekli Evraklar Nelerdir 2021?

Evliliğe giden yoldaki en önemli adımlardan birisi olan resmi nikah başvurusu için sunulması gereken bazı evraklar vardır. Bu evrakların eksiksiz ve tam olması, sürecin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi adına önemlidir. Evlilik için gerekli evraklar 2021 yılı için şu şekildedir:

 • Nüfus cüzdanlarının asılları ve fotokopileri
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş en az 6 adet vesikalık fotoğraflar (Bilgi: Fotoğrafların vesikalık olması gerekiyor. Başvuru yapılan birimler, biometrik fotoğraf kabul etmiyor. Bu detayı dikkate almayı unutmayın.)
 • Evlenme beyannamesi
 • Sağlık raporu

Bu belgelerin başvuru esnasında sunulması gerekiyor. Eğer belgelerde eksiklik veya yanlışlık olursa, başvurunuz kabul edilmeyecektir. Size, belgeleri tamamlayarak yeniden başvuru yapmanız söylenecektir.

Evlilik için Gerekli Evraklar Nedir

Evlilik için Gerekli Evraklar Nelerdir, Nereden Alınır?

Evlilik için gerekli evraklar, ilgili yönetmeliklere göre belirlenir. Bu noktada ilgili evraklarla ilgili ayrıntılı bilgi vermek, yararlı olacaktır. İstenen belgelere ilişkin genel detaylar şu şekildedir:

·         Nüfus Cüzdanı

Başvuru sırasında sunulacak nüfus cüzdanlarının son 10 yıl içinde değiştirilmiş olması gerekiyor. Ayrıca başvuru için ehliyet ve kimlik yerine geçen diğer belgeler kullanılamıyor. Dolayısıyla adayların kimliklerinin son 10 yıl içerisinde değiştirilip değiştirilmediğini kontrol etmesi önemlidir.

·         Vesikalık Fotoğraf

Vesikalık fotoğraf, son 6 ay içerisinde çekilmiş ve kişinin yüzünü net olarak gösteriyor olmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, fotoğrafın biometrik değil, vesikalık olmasıdır.

·         Evlenme Beyannamesi

Evlenme beyannamesi; evlilik başvurusu yapılan belediye veya diğer birimler tarafından verilen bir formdur. Bu formun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekiyor.

·         Sağlık Raporu

Evlilik için sağlık raporu, sağlık ocaklarından alınabilir. Bu raporda AIDS, WDRL, Hepatit B-C ve Talesemi testlerine ilişkin sonuçlar yer alır. Söz konusu testlerin amacı, çiftlerin sağlıklarının korunmasıdır.

Ayrıca çiftlerin kan grupları da belirlenir. Böylece ilk doğacak çocukta kan uyumsuzluğu riski de tespit edilir. Sağlık ocağındaki aile hekiminizde alacağınız bu rapor, tamamen ücretsizdir. Ayrıca rapor, 6 ay geçerlidir.

Evlilik için Gerekli Evraklar 2022

Evlilik için Gerekli Evraklar ile İlgili Diğer Hususlar

Evlilik için gerekli evraklar; sağlıklı, reşit ve Türk vatandaşları için belirlenmiştir. Bu noktada başvuru sahiplerinden birinin reşit veya Türk olmaması durumunda, uygulamalar farklılık gösterebilir. İlgili durumlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

 • 17 yaşını dolduranlar, başvuru için anne ve babalarının kimliklerini de getirmek zorundadır.
 • 16 yaşını dolduranlar, Aile Mahkemesi’nden evlenebileceğine dair alınan kararlar başvuru yapmalıdır.
 • Boşanan kadınlar, boşanma tarihinden sonraki 300 günde resmi nikah yapamazlar. Bu yasağın kalkması için Aile Mahkemesi’nden iddet müddeti kaldırılması kararını sunmak zorundadır.
 • Taraflardan birinin yabancı olması durumunda; pasaportun noter tasdikli tercümesi ve doğum belgesi de talep edilmektedir.

Evlilik için gerekli evraklar bu şekildedir. Evrakların ilgili mevzuata göre belirlendiği ve buna bağlı olarak ilerleyen dönemlerde değişebileceği unutulmamalıdır.

Resmi nikah başvurusu nasıl yapılır?

 • Nüfus cüzdanlarının asılları ve fotokopileri
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş en az 6 adet vesikalık fotoğraflar (Bilgi: Fotoğrafların vesikalık olması gerekiyor. Başvuru yapılan birimler, biometrik fotoğraf kabul etmiyor. Bu detayı dikkate almayı unutmayın.)
 • Evlenme beyannamesi
 • Sağlık raporu

Resmi nikah parası ne kadar?

Resmi nikah ücreti tüm belediyelerde farklılık göstermektedir. Ortalama olarak hafta içi yapılan nikah için ücret 285 TL'dir. Hafta sonu yapılan nikah için ücret ise 460 TL'dir. Nikah işlemlerini salon, otel, ordu evi gibi mekanlarda yapacaklar için 660 TL'dir. Cezaevinde yapılan nikah için ücret 160 TL'dir. Yabancı uyruklularla yapılan nikah ücreti ise 1.010 TL'dir.

 

Ayrıca Kontrol Edin

Adres Değişikliği için Gerekli Evraklar

Adres Değişikliği için Gerekli Evraklar

Adres değişikliği için gerekli evraklar nelerdir? Son dönemlerde sık sık sorulan bu soru, farklı nedenlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir