Tapu için Gerekli Evraklar

Tapu için Gerekli Evraklar

Tapu için gerekli evraklar, arsa ve ev gibi taşınmazların satışının gerçekleştirilmesi sırasında Tapu Müdürlükleri tarafından istenir. İşlemlerin sorunsuz bir şekilde başlaması ve tamamlanması için bu evrakların eksiksiz olarak hazır edilmesi önemlidir. Peki, tapu için gerekli evraklar nelerdir?

Tapu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ev, arsa, iş yeri ve arazi gibi taşınmazların devri için bazı evrakların Tapu Müdürlükleri’ne sunulması gerekir. Sunulması gereken evraklar şunlardır:

  • 1 adet vesikalık fotoğraf ( Son 2 ay içinde çekilmiş olmalı)
  • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
  • Tapunun aslı ve fotokopisi
  • Satışı yapılan taşınmaz konut ise süresi dolmamış deprem sigortası poliçesinin fotokopisi (DASK)
  • Belediyeden alınan emlak vergisi yoktur belgesi

Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tapu işlemleri için öncelikle Tapu Müdürlüğü’nden randevu alınması gerekiyor. Randevu için ALO 181 hattını arayabilir veya randevu.tkgm.gov.tr adresini kullanabilirsiniz. Unutmayın, randevu almaz veya randevu aldığınız saatte Tapu Müdürlüğü’nde olmazsanız, işlemlerinizi yapamazsınız.

Tapu için Gerekli Evraklar 2022

Almış olduğunuz randevu saatinde ilgili birime gitmeniz ve tapu işlemi yaptırmak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Görevli memur, evrakları sizden alacak ve işlemlere başlayacaktır. İşlemlerin tamamlanması için burada belirlenen tapu harcının ve tapu masrafının ödenmesi gerekiyor. Ödeme ve diğer işlemlerin tamamlanması için aynı gün içinde, farklı bir saatte tekrar gelmeniz istenir.

Harcın, tapu masrafının ve diğer para işlerinin tamamlanmasının ardından tekrardan Tapu Müdürlüğü’ne gidilir. Gerekli evraklara imzalar atılır ve işlem tamamlanır. Bu aşamadan sonra tapunuz size telim edilecektir.

Tapu Harcı Nasıl Belirlenir?

Tapu harcı, satış bedelinin %4’ü kadardır. Satış bedeli, ne kadar gösterilmiş ise o bedel üzerinden hesaplanır. Örneğin; satış bedelin 500.000 TL olarak gösterildiğini varsayalım. Bu rakamın %4’ü (yüzde dördü) hesaplanır. Hesaplama şu şekilde yapılır:

500.000 x 4/100 = 20.000 TL (Ödenecek harç miktarı)

Tapu harcı ile bilinmesi gereken önemli bir husus var. Bazen harcın düşük olması için satış bedeli düşük gösterilebiliyor. Burada gösterilecek rakamın, belediye tarafından belirlenen rayiç bedelinden düşük olamaz. Emlak vergisi yoktur belgesi ile ilgili taşınmazın rayiç bedeli de öğrenilir.

Tapu için Gerekli Evraklar 2021

Tapu Harcını Kim Öder?

Tapu harcı, ilgili mevzuata göre alıcı ve satıcı tarafından ödenir. Alıcı %2’lik bölümü, satıcı da aynı oranda olan %2’lik bölümü öder. Ancak ülkemizdeki uygulamalar biraz daha farklıdır. Alıcı ile satıcı arasındaki anlaşmaya göre harcı kimin ödeyeceği belirlenir. Satış bedeli belirlenirken, harcın nasıl ödeneceği konusu da karara bağlanır.

Tapu Harcı Nereye Ödenir?

Tapu harcı, farklı noktalara ödenebilir. Buradaki ilk seçenek, anlaşmalı bankalardır. Anlaşmalı bankaların herhangi birisine gidilerek harcı ödeyebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise taşınmazın satışının yapıldığı yerdeki Vergi Dairesi’dir. Vergi Dairesi’ne giderek tapu harcı ödemek istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Son olarak da internet bankacılığı veya anlaşmalı bankaların ATM’si üzerinden ödeme yapılabilir.

Ayrıca Kontrol Edin

Adres Değişikliği için Gerekli Evraklar

Adres Değişikliği için Gerekli Evraklar

Adres değişikliği için gerekli evraklar nelerdir? Son dönemlerde sık sık sorulan bu soru, farklı nedenlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir